Certyfikat SSL jest często nierozumiany przez większość osób, które chcą założyć swoją stronę internetową lub sklep. W tym wpisie dowiesz się co to jest i do czego służy certyfikat SSL oraz jak go używać. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o użyteczności tej technologii i jej zastosowaniach – zapraszam do przeczytania artykułu.
Najprościej rzecz ujmując jest to zabezpieczenie połączenia sieciowego, które szyfruje wszelkie dane, które wysyłamy na serwer gdzie znajduje się dana strona internetowa. Jeśli wprowadzisz na swojej stronie taki certyfikat – Twoja strona będzie bezpieczniejsza dla jej użytkowników. Proste prawda?
Teraz trochę bardziej technicznie. Czy dana strona posiada certyfikat SSL możemy sprawdzić po przedrostku strony – https:// będzie odpowiadał za wersję zaszyfrowaną, natomiast http:// oznacza, że strona nie używa certyfikatu SSL. Dzięki uruchamianiu strony przez HTTPS możemy korzystać z połączeń szyfrowanych, które pozwalają na bezpieczne połączenia użytkowników z serwerem.
Certyfikat możemy nabyć kupując go u operatora hostingu u którego mamy wykupiony serwer. Koszt certyfikatu za rok waha się od 100 do 200zł. Innym sposobem będzie nabycie darmowego certyfikatu np. Let’s Encrypt, który też pozwala na podstawowe zapewnienie bezpieczeństwa przy pomocy certyfikatu.
Do czego służy certyfikat SSL
Certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo strony oraz na kilka innych elementów. Prawda jest taka, że skorzystanie z darmowego certyfikatu nie kosztuje nic, a daje w zamian wiele korzyści. Szyfrowanie HTTPS może posłużyć nam do wielu celów.
Korzystając z omawianego certyfikatu nie tylko poprawimy bezpieczeństwo strony internetowej ale także polepszymy pozycję wyszukiwania w Google. Korzystanie z szyfrowania HTTPS jest jednym z czynników wpływania na ranking strony w wyszukiwarkach internetowych. Ponadto, wyszukiwarki automatycznie będą utrudniać dotarcie do stron niezabezpieczonych certyfikatem.
SSL – bezpieczne połącznie internetowe
Korzystanie z zaszyfrowanego połączenia HTTPS nie jest gwarantem bezpieczeństwa w sieci, ale na pewno poprawia bezpieczeństwo użytkowników. Jeśli prowadzimy stronę internetową albo sklep internetowy to przechowujemy dane użytkowników – chcąc lub nie chcąc. Te dane oczywiście możemy szyfrować w bazie danych, ale podczas przesyłania danych między przeglądarką a serwerem korzystając ze standardowego HTTP – nie korzystamy z żadnego szyfrowania. Dane te są dostępne jako zwykły tekst, czyli na przykład hasła czy dane wrażliwe (np. nazwiska czy adresy) są przesyłane w postaci tekstu. Jeśli użyjemy połączenia szyfrowanego HTTPS dane te zostaną zaszyfrowane, co pozwoli znacząco zwiększyć bezpieczeństwo połączenia.
Certyfikat SSL zwiększa zaufanie wśród użytkowników
Przeglądając strony internetowe na pewno zauważacie, gdy strona ma przekreśloną kłódkę obok adresu URL w pasku wyszukiwania przeglądarki. Po wejściu na taką stronę często otrzymujemy komunikat od przeglądarki, że dana strona może być niebezpieczna. Końcowym efektem takich informacji zazwyczaj jest ucieczka ze strony albo stwierdzenie, że strona po prostu nie działa. Nic bardziej mylnego. Strona istnieje i ma się dobrze, a na niej możemy znaleźć informacje, których szukamy, ale mało kto tak robi. Użytkownicy zazwyczaj rezygnują z dalszego korzystania ze strony, bo mało kto po komunikatach o niezabezpieczonym połączeniu decyduje się na dalsze eksplorowanie strony.
Wniosek jest prosty – użytkownik, który nie zobaczy kłódki obok adresu URL zazwyczaj zrezygnuje z odwiedzenia Twojej strony. Dlatego, nie czekaj i zadbaj o certyfikat SSL na swojej stronie.
Czy certyfikat ma wpływ na szybkość działania strony
Typowy użytkownik nie zwraca uwagi na milisekundy ładowania strony i wczytywania treści. Natomiast zwracają na to uwagę wyszukiwarki internetowe takie jak Google. Powoduje to, że developerzy, blogerzy, przedsiębiorcy i wszyscy, którzy mają cokolwiek wspólnego ze stronami internetowymi też muszą na to zwracać uwagę.
Dlatego rodzi się pytanie – czy nie spowolnię swojej strony poprzez dodatkowy certyfikat? Nie. Wręcz przeciwnie korzystanie z nowszej wersji protokołu HTTP czyli HTTPS – przyspieszy Twoją stronę. Pomimo szyfrowania połączenia – nowsza technologia nie powoduje wolniejszego tempa ładowania strony ze względu na użycie nowocześniejszych i bardziej wydajnych rozwiązań niż w przypadku starszego protokołu HTTP.
Nie będę wymieniał zalet technologicznych protokołu takich jak Multiplexing, Binarność czy Kompresja nagłówków – bo byłby to temat na oddzielny artykuł. Ważne jest to, że HTTP/2 – bo tak konkretnie nazywa się ten protokół – przyspiesza działanie i poprawia bezpieczeństwo oraz kilka innych czynników działania naszych witryn.
Podsumowanie
Jeśli nadal posiadasz stronę internetową ze starym protokołem HTTP – nie czekaj i zainstaluj certyfikat SSL na swojej stronie internetowej. Chętnie pomożemy w wyborze certyfikatu i zainstalowaniu go na Twojej stronie internetowej – zapraszamy do kontaktu.