Instalacja wtyczek WordPress
WordPress posiada ogromną ilość dodatków, które możemy zainstalować w formie wtyczek do naszej strony internetowej. Pluginy są tworzone przez społeczność WordPressa, czyli użytkowników i firmy, które zajmują się tworzeniem wtyczek do tego CMS’a. Niektóre wtyczki są bardzo istotne dla prawidłowego działania strony. Inne natomiast mogą mocno zaszkodzić naszej stronie – narobić bałaganu w bazie danych lub mocno opóźnić czas ładowania strony. W tym poradniku dowiesz się jak instalować wtyczki w WordPress.
Spis treści
Jak zainstalować wtyczkę WordPress
W menu administratora wyszukujemy zakładkę Wtyczki i najeżdżamy na nią kursorem. Z submenu wybieramy opcję Dodaj nową.
Otworzy nam okno repozytorium wtyczek WordPressa, gdzie znajdziemy wszystkie wtyczki WP. W okienko wyszukiwania Szukaj wtyczek – możemy wpisać dowolną nazwę wtyczki lub zagadnienie i wybrać wtyczkę, która nas interesuje. W naszym przypadku szukamy wtyczki pod optymalizację SEO naszej strony. Wpisujemy więc frazę pytającą: SEO.
Wybieramy wtyczkę, którą chcemy wybrać i klikamy przycisk Zainstaluj. Następnie czekamy aż wtyczka się zainstaluje i pojawi się przycisk Włącz. Klikamy przycisk, który włączy wtyczkę i przeniesie nas do widoku z listą zainstalowanych wtyczek na naszej stronie.
Którą wtyczkę wybrać
Szukając wtyczek w repozytorium trzeba uważać na niesprawdzone wtyczki, które mogą narobić nam bałaganu w bazie danych lub na stronie. Dlatego staramy się instalować wtyczki, które mają relatywnie wysoką ilość aktywnych instalacji oraz wysokie oceny. To nie jest reguła i nie zawsze będzie się to sprawdzać. Czasami wtyczki z niższą oceną i niższą ilością aktywnych instalacji mogą okazać się lepsze, natomiast pobierając sprawdzone wtyczki mamy pewność, że pobierzemy działającą i nieszkodliwą wtyczkę dla naszej strony.
Ważną kwestią jest także data ostatniej aktualizacji. Jeśli wtyczka nie jest na bieżąco aktualizowana i np. ostatnia aktualizacja była 2 lata temu – wtyczka nie będzie dobrze współpracować z najnowszą wersją WordPressa i może stworzyć ryzyko w bezpieczeństwie witryny. Dlatego warto sprawdzić kiedy ostatnio wtyczka była aktualizowana i czy jest zgodna z używaną przez nas wersją WordPress.
Jak usunąć wtyczkę z WordPress
Aby, usunąć wtyczkę musimy przejść do widoku listy zainstalowanych wtyczek. Z listy wtyczek wybieramy wtyczkę, którą chcemy usunąć i klikamy w opcję Wyłącz.
Po wyłączeniu wtyczki dopiero teraz pokazuje się opcja możliwości usunięcia wtyczki z naszej strony. Klikamy przycisk usuń.
Po usunięciu wtyczki wyświetli się komunikat: Nazwa wtyczki została pomyślnie usunięta.
Podsumowanie
Dobór wtyczek do strony WordPress ma ważny wpływ na naszą witrynę. Poprzez instalację odpowiednich wtyczek możemy znacząco przyspieszyć stronę, rozbudować stronę o nowe funkcjonalności oraz wzmocnić bezpieczeństwo strony internetowej.